ZZPRC Elektrowni Bełchatów

Strona główna
21 Grudnia 2024
Sobota
Imieniny obchodzą:
Balbin, Festus,
Honorat, Tomasz,
Tomisław
Do końca roku zostało 11 dni.
Menu witryny
Strona główna
W Związku
W Elektrowni
W PGE i PGE GiEK
W Energetyce
Przegląd prasy
Płace
Kącik prawny
Władze Związku
Zasiłki statutowe
Prawo
O Nas
Przydatne linki
Nasze Galerie
Na wesoło
PZU Bolero
Administrator

Walka wyborcza - z chwytami "poniżej pasa"
Autor: Andrzej Nalepa   
22.03.2016.
Informuję , że nie polemizuję z kłamliwymi anonimami, jeśli zostaną podpisane skieruję sprawę do sądu. Ponieważ kłamstwo ma " krótkie nogi" a monitoring widzi więcej niż się niektórym wydaje, pewnie niebawem dowiemy się,  kto za tym stoi.
Zmieniony ( 22.03.2016. )
 
Pieniędzy nie brakuje - żądajmy podwyżki
Autor: Andrzej Nalepa   
15.03.2016.

Jak wynika z mojego sondażu, większość pracodawców w PGE GiEK S.A. nie podpisała do końca 2015r porozumień ze związkami zawodowymi w sprawie wzrostu wynagrodzeń na 2016r. Tym samym weszła w zakres nie uregulowany w Zakładowych Umowach Zbiorowych.

Oznacza to, według mnie,  że w negocjacjach płacowych obowiązują  w tym roku ogólne źródła prawa pracy czyli Kodeks pracy i Ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Czy Organizacje związkowe wystąpią o podwyżki zależy wobec powyższego od nich.

 W Elektrowni Bełchatów w podobnej sytuacji,  wobec niepodpisania przez wszystkie Oddziały Spółki "mechanizmu ebidty" oraz jego wybiórczego stosowania związki zawodowe wystąpiły  o 5 % podwyżkę płac.

Nie wydaje się to za wiele , gdyż spółkę stać na takie podwyżki. Co roku wypłaca sowite dywidendy, prowadzi rozległy sponsoring a wg. anonsów medialnych zamierza również wesprzeć wypłaty świadczeń pracowniczych w Polskiej Grupie Górniczej.

Wobec polityki właściciela oraz Zarządu PGE – zwiększającej moim zdaniem ryzyka dla pracowników Grupy PGE, oczekujemy pilnego przystąpienia do podpisania porozumień zabezpieczających pracowników.

Pozwoli to zakończyć spory zbiorowe i niepokój Pracowników związany z narastającą niepewnością o przyszłość.

Zmieniony ( 16.03.2016. )
 
Wyniki referendum strajkowego
Autor: Andrzej Nalepa   
10.03.2016.

Zakończyło się referendum strajkowe w PGE GiEK S.A. Oddział Elektrownia Bełchatów. Zdecydowana większość pracowników opowiedziała się za przeprowadzeniem akcji protestacyjnej do strajku włącznie w przypadku nie podpisania porozumienia kończącego spór zbiorowy.

Ogółem uprawnionych do głosowania było  3259 pracowników.

Udział w referendum wzięło  2500 osób co stanowi 76,7% uprawnionych.

Na pytanie referendalne nr 1 na:

„TAK” oddano 2474   głosy,   co stanowi 98,96% wszystkich oddanych głosów.

Na pytanie referendalne nr 2 na:

„TAK” oddano 2421 głosów co stanowi 96,84 % wszystkich oddanych głosów.

Przypomnijmy jeszcze Art. 20.1. USTAWY O ROZWIĄZYWANIU SPORÓW Zbiorowych:

Art. 20. 1. Strajk zakładowy ogłasza organizacja związkowa po uzyskaniu zgody większości głosujących pracowników, jeżeli w głosowaniu wzięło udział co najmniej 50% pracowników zakładu pracy.

 

 

Zmieniony ( 10.03.2016. )
 
4 marca, ostatni dzień referendum strajkowego.
Redaktor: Administrator   
04.03.2016.

4 marca kończy się referendum strajkowe w największej polskiej elektrowni.  Pracownicy wypowiadają się, a ich głosy będą przekładały się na dalsze możliwości i sposób prowadzenia sporu ze stroną pracodawcy. Ponieważ dostajemy sporo pytań jak załoga oddaje głosy, informujemy, że nie da się odpowiedzieć na to pytanie.

Listy są w posiadaniu komisji referendalnej a po zakończeniu głosowania i  podliczeniu głosów trafią w zabezpieczonych kopertach do sejfu i tylko sąd może skutecznie żądać ich okazania.

 

Zmieniony ( 04.03.2016. )
 
Szczyt bezczelności w energetyce?
Autor: Andrzej Nalepa   
03.03.2016.

- Robić gradobicie Rządowi za własne zaniedbania w energetyce!

Okazuje się, ze były minister Aleksander Grad - na nowym stanowisku prezesa ZE PAK będzie prowadził dialog z administracją, PSE i URE, którego celem będzie zapewnienie spółce warunków do dalszego funkcjonowania.

Moim zdaniem to co powinien był zrobić już kilka lat temu  jako minister skarbu teraz będzie negocjował jako prezes ZE PAK. Ministrowie widać zarabiają za mało by im się chciało!
Zmieniony ( 26.05.2016. )
 
Czarne chmury zbierają się nad energetyką
Autor: Andrzej Nalepa   
02.03.2016.

 ZE PAK uzależnia inwestycję i jej dalsze finansowanie od rozwiązań systemowych, które zapewnią opłacalność ekonomiczną inwestycji.

Ta niepozorna na pierwszy rzut oka informacja pokazuje sytuację w polskiej energetyce. Sytuację dodajmy niezwykle trudną , wymagającą niemal natychmiastowych rozwiązań systemowych.

Problem dostrzegają od dawna także związki zawodowe w grupie PGE.

Oczekują one realizacji inwestycji zarówno w zakresie rozpoczętych budów nowych bloków w Elektrowni Turów, Opole,  Elektrociepłowni Gorzów, jak również inwestycji modernizujących istniejące bloki energetyczne. Nowe moce to nowe miejsca pracy i sprawniejsze moce wytwórcze.

Brak rozwiązań regulujących rynek, takich, które spowodują opłacalność inwestycji zaskutkuje tym, że za chwilę znajdziemy się w sytuacji, która grozić będzie szukaniem oszczędności na pracownikach a to szybka ścieżka do awantury na dużą skalę.

O tych problemach wyraźnie mówiliśmy na spotkaniach organizowanych przez Zarząd PGE S.A. ze stroną społeczną.

Lekceważenie przez lata problemu znajduje dziś swój wymiar w działaniach niektórych spółek energetycznych,które wstrzymują inwestycje,

Wysiłek inwestycyjny spółek nie może przekładać się na spadające zyski i ciągłe zaciskanie pasa. Konieczne są rozwiązania stabilizujące sytuację na rynku energii, tak, aby potrzebne inwestycje można było kredytować  a spółki miały z nich należny zwrot z zainwestowanego kapitału.

Ciężko oczekiwać , że pracownicy będą robili „ściepę” ze swoich uposażeń na realizację inwestycji z powodu kilkuletnich zaniedbań rządzących.

Nowe władze otrzymały w spadku kukułcze jajo, z którego za chwilę wylęgną się kolejne problemy. Liczymy jednakże na sprawne rozwiązanie tej trudnej sytuacji i to w taki sposób, aby nie odbyło się to kosztem pracowników!

Zmieniony ( 03.03.2016. )
 
Nowe Ubezpieczenie - Cztery Pory Roku !
Autor: Z. Michalski   
29.02.2016.

Z dniem 01-01-2016 r wszyscy członkowie Naszego Związku są objęci na warunkach promocyjnych nowym ubezpieczeniem lekowym „Cztery Pory Roku”.  „Cztery Pory Roku” to zakup z 80% zniżką wypisanych na receptę wszystkich antybiotyków oraz leków  na: przeziębienie, grypę, kaszel, katar, opryszczkę, zapalenie spojówek, zapalenie uszu, zatrucie pokarmowe, skurcz przewodu pokarmowego, zakażenie skórne, oparzenia.  Co zyskujemy?   Cena przy zakupie leków jest mniejsza o 80%. Korzystamy z ubezpieczenia w prosty sposób. Z receptą wypisaną na siebie oraz z kartą ubezpieczenia udajemy się do jednej z 2600 aptek współpracujących z PZU i dofinansowanie otrzymamy już w chwili zakupu płacąc tylko 20 % ceny leku. Zakupu możemy dokonać również w dowolnej aptece, kupujemy leki, a po zgłoszeniu się do PZU Życie SA z imienną fakturą, otrzymamy należną kwotę dofinansowania.W związku z tym, że na liście leków jest wiele takich na które nie jest wymagana recepta zalecamy, aby poprosić lekarza o wpisanie ich  na receptę, gdyż tylko leki wypisane na recepcie podlegają refundacji. Lista aptek i leków refundowanych poniżej.

Zmieniony ( 29.02.2016. )
 
Referendum strajkowe - Komunikat nr 3
Redaktor: Administrator   
22.02.2016.

W Elektrowni Bełchatów rozpoczęło sie referendum strajkowe. W zwiazku z tym pojawił się Komunikat nr 3

Czego żądamy:

W związku z brakiem współpracy w zakresie §16 Porozumienia - Umowy Gwarancyjnej z dnia 16 lipca 2010 r., zawartego pomiędzy Pracodawcą a Związkami Zawodowymi działającymi w PGE GiEK S.A. Oddział Elektrownia Bełchatów, łamaniem porozumień z 17 lipca 2012r i 10 grudnia 2013r, na podstawie Ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, żądamy:

          przestrzegania Porozumienia-Umowy Gwarancyjnej zawartego dnia 16 lipca 2010r. w Warszawie, w szczególności § 16 ust. 1, 2 i 4, zgodnie z którym Pracodawcy i Spółka Przejmująca, Gwaranci oraz Związki Zawodowe zobowiązali się do współpracy w dobrej wierze celem łączenia interesów Pracowników, Spółki Przejmującej, PGE S.A. i Pracodawców. Ponadto Pracodawcy i Spółka Przejmująca zobowiązali się konsultować ze Związkami wszelkie zamierzenia i planowane decyzje dotyczące praw i interesów Pracowników. Wskazujemy, iż Pracodawcy i Spółka Przejmująca zobowiązali się uzgadniać ze Związkami Zawodowymi wszelkie zamierzenia i planowane decyzje związane z procesem konsolidacji na każdym jego etapie. Za złamanie ww. konieczności uznajemy wyłączanie prac, (usług) świadczonych do tej pory przez Pracowników elektrowni do spółek zewnętrznych.

          Podpisania porozumienia gwarantującego wydłużenie działania Umowy Gwarancyjnej z dnia 16 lipca 2010r. w tym gwarancji zatrudnienia co najmniej do końca 2025r.

 

 Kliknij aby przeczytać

Zmieniony ( 04.03.2016. )
 
Referendum strajkowe - Komunikat nr 2
Redaktor: Administrator   
22.02.2016.

W związku z przeprowadzanymr Referendum strajkowym ukazał sie komunikat nr 2.

Komunikat nr 2

REFERENDUM STRAJKOWE

Wszystkie Związki Zawodowe działające w PGE GiEK S.A. Oddział Elektrowni Bełchatów w ramach prowadzonego sporu zbiorowego z Pracodawcą w dniu 16.02.20l£r wzięły udział w spotkaniu z udziałem mediatora Pani Małgorzaty Marweg. Wbrew naszym oczekiwaniom ponownie okazało się, że nie udało się osiągnąć postępu w mediacjach.

 

W związku z tym podjęliśmy ostateczną decyzję o przeprowadzeniu referendum strajkowego.Referendum przeprowadzone zostanie w dniach od 22 lutego do 04 marca 2016r. Komisja referendalna będzie pracowała w godzinach 7.30- 15.00 w budynku U9 na I piętrze.

Karta do głosowania będzie wydawana po okazaniu dokumentu potwierdzającego tożsamość.

kliknij aby przeczytać całość

Zmieniony ( 22.02.2016. )
 
Referendum strajkowe - Komunikat nr1
Autor: Andrzej Nalepa   
10.02.2016.

ImageJak zapewne większość pracowników Elektrowni Bełchatów pamięta z końcem ubiegłego roku nie udało sie uzyskać porozumienia pomiędzy Dyrekcją  a Związkami Zawodowymi w toczonych sporach zbiorowych. W związku z brakiem postępów w mediacjach podjęta została decyzja o przeprowadzeniu referendum strajkowego. W związku z tą sytuacją przedstawiamy komunikat dla załogi jaki w dniu wczorajszym wydały razem wszystkie organizacje związkowe działajace w PGE GiEK S.A.Oddział  Elektrownia Bełchatów.

Komunikat nr1

REFERENDUM STRAJKOWE

         Wszystkie Związki Zawodowe działające w Elektrowni Bełchatów w 2015 roku rozpoczęły spory zbiorowe z Pracodawcą między innymi w sprawach dotyczących wydłużenia gwarancji zatrudnienia i przestrzegania wcześniej podpisanych porozumień...

kliknij aby przeczytać całość

Zmieniony ( 22.02.2016. )
 
Nowe ubezpieczenie lekowe "CZTERY PORY ROKU"
Autor: Andrzej Miętkiewicz, Zbigniew Michalski   
19.01.2016.
„CZTERY PORY ROKU” - Jak wszyscy wiecie każdy członek naszego związku posiada kartę ubezpieczenia lekowego. Od 1 stycznia 2016 roku nastąpiła jednak pewna zmiana. W  wyniku negocjacji z PZU udało się w ramach tej samej opłaty zwiększyć zakres leków objętych częściowa refundacją. W związku z tym pragniemy poinformować wszystkich członków naszego związku, że do końca stycznia wszyscy otrzymają pocztą nowe karty, z nowym numerem, które należy okazywać przy zakupie leków w wybranych aptekach. Stare karty przestały być aktywne.

W razie jakiś wątpliwości lub pytań prosimy o telefon do biura Związku ( 20-10; 10-14)

 kliknij na link:  Lista leków do pobrania tutaj

 kliknij na link:  Lista aptek do pobrania tutaj

 

Zmieniony ( 25.01.2016. )
 
Jak to jest z elektrownią atomową ?
Autor: Zbigniew Michalski   
17.01.2016.

Jak wynika z relacji prasowych zanim jądrowa spółka PGE podpisała umowę z firmą Worley Parsons, wykonawcą badań środowiskowych pod budowę elektrowni atomowej  w Polsce, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego miała ostrzegać, że potencjalny wykonawca jest mocno  powiązany z Rosjanami, co stwarza zagrożenie dla realizacji kontraktu.

Mimo ostrzeżeń 2,5 roku temu podpisano kontrakt wart 253 mln zł netto (311 mln zł brutto). Aleksander Grad, prezes Zarządu PGE EJ 1 sp. z o.o. powiedział swego czasu, że wybór spółki Worley Parsons jako wykonawcy badań lokalizacyjnych i środowiskowych dla elektrowni to "kolejny krok w projekcie, który przyczyni się do umocnienia poziomu wiarygodności polskiego programu jądrowego".

Po zerwaniu umowy nieznana jeszcze część z tych pieniędzy została bezpowrotnie stracona.

Tuż przed świętami, 23 grudnia 2014 roku, PGE EJ 1 złożyła oświadczenie o rozwiązaniu umowy z Worley Parsons uzasadniając, iż  głównym powodem takiej decyzji było niedotrzymywanie przez wykonawcę zobowiązań wynikających z kontraktu i nieterminowa realizacja prac wskazanych w umowie.

Jednakże wykonawca twierdzi, iż to on zerwał umowę. W piśmie do PGE EJ1 pojawiają się też zarzuty braku profesjonalizmu i kompetencji ze strony PGE oraz odpowiednich procedur i struktur niezbędnych do budowy elektrowni jądrowej.

Takie stanowisko Worley Parsons wskazuje, że PGE EJ 1 może mieć problemy z uzyskaniem dotychczasowych wyników prac od wykonawcy i ich rozliczeniem. W efekcie możemy się spodziewać nie kilkumiesięcznego, jak zapewniał  Jacek Cichosz prezes PGE EJ 1, opóźnienia inwestycji, ale kilkuletniego.

Bardziej realne jest to, że ostatnie dwa lata współpracy z Worley Parsons to czas stracony i wiele prac zapewne tych najważniejszych trzeba będzie zacząć od początku.

 Elektrownia atomowa, kluczowa ( według zapowiedzi)  inwestycja dla bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju, pierwotnie miała być oddana do użytku około 2020 roku.  Później termin jej ukończenia przesunięto na 2025 rok. Obecnie nie wiadomo czy powstanie kiedykolwiek.

 Władze naszego kraju przez 5 lat nie potrafiły nawet wybrać jej lokalizacji, a co dopiero wziąć się za budowę. W tym kontekście nie powinny nas dziwić opinie ekspertów, którzy twierdzą że projekt pt. "pierwsza polska elektrownia atomowa" jest wymysłem czysto politycznym, dającym ciepłe posadki i wymierne korzyści dla wielu członków ekipy rządowej, nie mającym jednak z ekonomicznego punktu widzenia najmniejszego sensu.

 Ktoś powinien za to odpowiedzieć !!!!

Zmieniony ( 20.01.2016. )
 
PIP nie zarejestrowała -Zjednoczeni zadowoleni?
Autor: Andrzej Nalepa   
17.01.2016.

W ubiegłym tygodniu odbyło się z inicjatywy zarządu Elbest Security sp. z o.o. spotkanie ze  Związkami Zawodowymi działającymi w Spółce.

W obecności Przedstawicieli Związków Zawodowych oraz sporej grupy Pracowników Prezes Zarządu, poinformowała, że Państwowa Inspekcja Pracy w Łodzi nie zarejestrowała wynegocjowanego   Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla pracowników Oddziału Rogowiec I. Odmowa rejestracji nastąpiła z powodu nie podpisania ZUZP przez jedną z reprezentatywnych organizacji związkowych - „Zjednoczeni”.

Brak ZUZP-u w Oddziale Rogowiec I skutkuje wg. słów Pani Prezes odstąpieniem od negocjacji w Oddziale Rogowiec II, które  miały doprowadzić do poprawy warunków pracy. (Zbliżanie uprawnień w obu Oddziałach)

Aby ZUZP został zarejestrowany muszą go podpisać wszystkie organizacje reprezentatywne. 

Brak podpisu jednej z takich organizacji (Zjednoczeni) nie pozwolił z jednej strony PIP na zarejestrowanie ZUZP, z drugiej pozwolił na duże oszczędności Zarządowi Spółki.

Sprawa jest prosta -  pieniądze, które nie trafią do pracowników pozostaną w kasie Spółki.

Pani Prezes w końcowej części spotkania dodała , że w przypadku podpisania ZUZP i jego rejestracji jest szansa na powrót do stołu negocjacyjnego.

Cóż, bywają Związki i "związki" . (Jedne walczą o pracowników inne o kasę dla Pracodawcy?)

Różne są metody działań propracowniczych, ale ważne jest, żeby były dobrze przemyślane i skalkulowane a  ryzyko dla Pracowników zminimalizowane.

Liczę na to , że niebawem siądziemy do dalszych negocjacji. Czy tak się stanie, Pracownicy powinni pytać szefów związku, który te rozmowy zablokował.

Zmieniony ( 27.01.2016. )
 
PO zmianach PISzemy komentarz...
Autor: Andrzej Nalepa   
10.01.2016.

23 grudnia 2015r doszło do zmian w zarządzie PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK). Przyjęto rezygnacje złożone przez dotychczasowego prezesa, Jacka Kaczorowskiego oraz Romana Formę, wiceprezesa ds. finansowych, Tadeusza Witosa, wiceprezesa ds. inwestycji i zarządzania majątkiem oraz Waldemara Szulca, wiceprezesa ds. wytwarzania.

Rada Nadzorcza PGE GiEK powołała nowy zarząd w składzie: Sławomir Zawada - prezes zarządu; Radosław Rasała - wiceprezes zarządu ds. finansowych; Krzysztof Nowicki - wiceprezes zarządu ds. korporacyjnych i zarządzania mieniem. W Zarządzie pozostali: Robert Imbor – wiceprezes oraz Stanisłw Żuk – wiceprezes zarządu ds. wydobycia.

Po ochłonięciu z  szoku, jakim była dla dużej części pracowników PGE dymisja niezatapialnego jak niektórzy mówili Jacka Kaczorowskiego oraz wyborze nowego Zarządu PGE GiEK S.A. można pokusić się o mały komentarz całej sytuacji. Jak się wydaje były już Prezes Kaczorowski nie docenił siły powiązań osób z „worka turoszowskiego” z PIS (choćby posłem Lipińskim – zastępcą Prezesa Kaczyńskiego w PIS). Odwołanie dobrego zarządzającego, jakim był Jacek Kaczorowski jest wynikiem przede wszystkim zmian politycznych. Pisaliśmy niejednokrotnie o nadmiernym upolitycznieniu struktur PGE. Nic więc dziwnego, że ten, jak niektórzy mówili matecznik PO jest „przewietrzany”.

Społeczeństwo Bełchatowa głosowało za zmianami, stąd zdziwienie , że brak jest w Zarządzie przedstawicieli Elektrowni lub KWB Bełchatów we władzach spółki. Widać ktoś uznał , że ważniejsze jest wzmocnienie nienajmocniejszych struktur dolnośląskich PIS. Bełchatowscy „wybrańcy narodu” pokazali swoją słabość a zgłaszający wniosek o odwołanie członek Rady Nadzorczej kompletny brak przewidywania- ze skutkiem jak wyżej.

Nowy Zarząd Spółki to nowe wyzwania i ryzyka – także dla nas: Pracowników i związków zawodowych. Te zwiększone zagrożenia to także większa motywacja, aby lepiej zabezpieczyć Pracowników na przyszłość.

Nowo powołane osoby mają, delikatnie mówiąc, umiarkowane doświadczenie w zarządzaniu dużymi podmiotami, stąd wzrost naszych obaw o przyszłość.  Ale jak  mówi znany cytat „po czynach ich poznacie”. Oby z dobrej strony. Czego Zarządowi PGE GIEK S.A. i sobie życzę.

To tyle  w skrótowym komentarzu nie politycznym.

Zmieniony ( 11.01.2016. )
 
Idą zmiany... czyli komentarz prawie polityczny
Autor: Andrzej Nalepa   
09.01.2016.

Tak jak głównym celem wywołania kryzysu z imigrantami z krajów islamskich jest utworzenie struktur militarnych UE , tak głównym celem walki z ociepleniem klimatu nie jest  utrzymanie średnich temperatur a zapewnienie dominacji krajów bogatych nad biednymi. Ten proces podporządkowywania trwa w najlepsze.  Jednak podporządkowanie typu kolonialnego w dobie Internetu byłoby prymitywne i nie go przyjęcia. Wymyślono więc „walkę z ociepleniem” klimatu Ziemi. Sprowadza się do tego samego, ale cel i metody mamią do tego stopnia , że trudno z nimi polemizować.

Niektórym trudno wręcz uwierzyć, że są zasłoną dymną dla wielkich interesów.

Niestety, nasz kraj do bogatych zaliczyć byłoby trudno. Pomimo starań i wyrzeczeń całych pokoleń nadal jesteśmy daleko z tyłu możnych tego świata i trzeba sobie to otwarcie powiedzieć, z przywódcami typu Tusk czy Kopacz  raczej pozostalibyśmy zadupiem tego świata.

Dzisiejsze rozgrywki o rząd dusz pod nazwą „trybunał stanu” pokazują ostrą walkę pomiędzy wizją próby samostanowienia i podniesienia na wyższy status Polski a kontynuacją polityki wasalizmu, jaka przyświecała rządom po 1945 roku z wyłączeniem tylko rządów Olszewskiego i Kaczyńskiego.

Dziś albo wygra polska racja stanu, albo będziemy musieli pogodzić się z sytuacją utraty suwerenności, z żadnym lub minimalnym wpływem na decyzje nas dotyczące.

Polityka najbogatszych i najsilniejszych państw UE nie stanowi dziś zachęcającej perspektywy dla Polski.

Należałoby wręcz podliczyć bilans zysków i strat, który wcale nie jest taki oczywisty, jak próbuje nam się przedstawiać.

I od niego uzależnić dalszą obecność w strukturach tego, jak niektórzy czasem mówią, eurokołchozu.

Zmieniony ( 11.01.2016. )
 
Może właściciel PGE odpowie na te pytania?
Autor: Andrzej Nalepa   
18.12.2015.

W dniu 08.12.2015 r. (wtorek) w Hotelu „Wodnik” odbyły się warsztaty szkoleniowe poświęcone m.in. aktualnej sytuacji i perspektywom rozwojowym Grupy Kapitałowej PGE. Udział wzięli przedstawiciele  PGE GiEK S.A., Zarządu PGE GiEK S.A.,  Dyrektorzy Oddziałów oraz Prezesi spółek zależnych lub zarządzanych a także szefowie  organizacji związkowych działających w PGE GiEK S.A.

Przedstawiono rynek energetyczny w Polsce i Europie, jego problemy,  perspektywy rozwoju i bariery do 2025 roku. Omówiono, jak sytuacja na rynku może wpłynąć na wyniki finansowe Grupy Kapitałowej i poszczególnych linii biznesowych.

Sporo kontrowersji wywołało omówienie inwestycji i polityki rozwojowej Grupy Kapitałowej PGE.

Z wypowiedzi prelegentów wynikało, że sytuacja na rynku ma jakoby uniemożliwić dokończenie planowanych inwestycji. Z sali padało wiele konkretnych pytań. Dotyczyły one zarówno sfery wydatków jak i przychodów. Pytano o sens wydawania olbrzymich pieniędzy na działania pod szumną nazwą sponsoring i reklama. Strona społeczna oczekuje odpowiedzi na pytanie o  sens i podstawy wydawania setek milionów złotych na spółkę zależną, ponoć zajmującą się budową elektrowni atomowej. Efektem tej części „biznesu” PGE są jak na razie pełne kasy portfele zatrudnianych tam wybrańców/szczęśliwców.

Padły pytania o to, kto odpowiada za obrastanie PGE przez spółki pośredników handlujących energią produkowaną przez PGE?

Z anonsów medialnych wynika, że mówimy o  setkach milionów zł. Jako przykład podano  Waldemara Sobańskiego i jego Business Image, założyciela tzw. grupy zakupowej o nazwie Polimerowa Energia. Jak to jest , że posiadając własne struktury do handlowania energią daje się na taką skalę zarabiać pośrednikom?

Właśnie tych pieniędzy brakuje teraz na dokończenie inwestycji, podejmowanych w niektórych wypadkach na wątpliwych podstawach ekonomicznych a wydaje się, że niektóre wprost wynikały z decyzji politycznych.

W kontekście inwestycji padły pytania o skuteczność działań PGE w zabezpieczeniu rentowności tych przedsięwzięć w ramach polityki państwa wobec energetyki i podpisywanych porozumień międzynarodowych.

Trudno sobie wyobrazić sytuację, w której  banki odmówią finansowania, inwestorzy nie będą chcieli wyłożyć gotówki na udziały w ewentualnych emisjach a związki zawodowe  zgodzą się na wyciąganie pieniędzy z kieszeni pracowników.

Jesteśmy za mądrymi i potrzebnymi inwestycjami, ale przeciwko myśleniu że „jakoś to będzie” - bez wypracowania rozwiązań, które zabezpieczą ekonomiczne uzasadnienie tych inwestycji.

W ostatniej części spotkania mieliśmy do czynienia z kuriozalną sytuacją, pokazującą,  jak rozrzutną firmą jest PGE. Otóż okazuje się , że pomimo posiadania w pełni sprawnych, doświadczonych struktur HR oraz całych sztabów prawników PGE zleca firmie zewnętrznej stworzenie Paktu, który ma być, jak niektórzy mówią, nową umową społeczną. Umowę taką  już raz stworzono własnymi siłami, bez zasilania dziwnych spółek, które obsiadają coraz gęściej energetyczne giganty.

Sytuacja dodatkowo kuriozalna , że konflikt pomiędzy osobą szefa taj spółki a związkami doprowadził swego czasu do ostrego kryzysu społecznego i manifestacji pracowników pod siedzibą PGE w Warszawie. (w zakładce galeria możecie Państwo przypomnieć sobie te wydarzenia).

Czy tak właśnie wygląda efektywność w PGE?  Ciekawi jesteśmy odpowiedzi na ww.  pytania.

Powiedzmy otwarcie, szukajcie Panowie Prezesi pieniędzy  w odpowiednich rozwiązaniach  dla rynku energii, jak najszybciej usuńcie patologie, ale wara od kieszeni pracowników! 

Zmieniony ( 18.12.2015. )
 
ING nie chce nas, my nie chcemy ING
Redaktor: Administrator   
03.12.2015.

Jak donoszą media Bank ING ze skutkiem natychmiastowym zadecydował zakończyć finansowanie nowych elektrowni węglowych i kopalń węgla energetycznego na całym świecie. ING nie będzie również finansować żadnych nowych klientów, których działalność jest w ponad 50 proc. zależna od eksploatacji elektrowni węglowych oraz kopalń węgla energetycznego.
ING należy do największych banków działających w Polsce, brał udział w finansowaniu inwestycji wszystkich dużych krajowych grup energetycznych a więc Enei, Energi, PGE i Taurona. ING zaangażował się także w sektor węglowy m.in. w emisję obligacji Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW).
Bank zapewnia, że będzie wywiązywał się z już zawartych umów z firmami z sektora energetyki węglowej i górnictwa węgla.
- Zmiany klimatu są poważnym wyzwaniem dla naszego świata, a banki mają realną możliwość, aby pomóc w rozwiązaniu tego problemu - przekonuje prezes ING Ralph Hamer.

Ponieważ decyzja ta uderza w polską enetgetykę,  ZZPRC jako związek zawodowy działajacy w polskiej spółce energetycznej w najbliższym czasie wycofa środki zgromadzone w  ING przenosząc je do polskiego banku wolnego od decyzji gremiów międzynarodowych.

Zmieniony ( 03.12.2015. )
 
Odbyło się posiedzenie Zarządu ZZPRC
Autor: Andrzej Nalepa   
23.11.2015.

20 listopada odbyło się kolejne posiedzenie Zarządu ZZPRC Elektrowni Bełchatów. Omówiono bieżące wydarzenia ze szczególnym uwzględnieniem prowadzonego sporu zbiorowego w obliczu zagrożeń dla uprawnień pracowniczych.

Skąd płynąć mogą owe zagrożenia?

Jedne płyną ze strony PGE S.A. – tu dążenie do utrzymania poziomu ebidty (1) w przedziale pozwalającym utrzymać zdolność kredytową na odpowiednim poziomie,  drugie z projektów połączenia  z PGE S.A. z kopalnią lub kopalniami węgla kamiennego. Trzeba tu wyraźnie zaznaczyć , że zagrożenia te (zarówno dla energetyki jak i górnictwa)  mają podłoże polityczne – wprost wynikają z prowadzonej przez UE polityki wobec energetyki i przyjmowania tych rozwiązań przez Rząd Polski.

 

Według informacji płynących ze sfer zarządzających w PGE przy utrzymującej się niskiej cenie energii i potrzebach inwestycyjnych, aby zdobywać środki na inwestycje należy utrzymać zysk na odpowiednim poziomie. Wiązałoby  się to z dalszym cięciem kosztów. Wielce prawdopodobne wydaje się pójście w kierunku redukcji kosztów pracowniczych a więc ścinania uprawnień tych ostatnich.

Zarząd ZZPRC stanowczo sprzeciwiać się będzie  takiemu podejściu widząc inne możliwości pozyskiwanie kapitału przez spółkę – ot, choćby poprzez emisję akcji PGE GiEK S.A. Może spadnie udział większościowego akcjonariusza, ale nie straci nad nią kontroli a pozyska kapitał potrzebny do rozwoju. Jeśli właściciel nie widzi możliwości zmniejszenia swoich udziałów dla rozwoju spółki,  to tym bardziej nie widzimy możliwości, aby odbywało się to kosztem pracowników.

Zarząd podjął decyzje, aby prowadzony spór, będący wynikiem obaw pracowników, w przypadku braku porozumienia przeszedł do następnej fazy.

Zarząd omawiając poziom zatrudnienia w Elektrowni Bełchatów zwrócił uwagę , że nawet uwzględniając proponowaną etatyzację na 2017r  brak już dziś pełnej obsady na wielu stanowiskach.

Poruszając problemy w spółkach zależnych wyraźnie akcentowano konieczność podniesienie wynagrodzeń i koordynacji ewentualnych działań sporowych i protestacyjnych w związku z tym, że o poziomie możliwości finansowych tych firm decydują marże określane poziomem oszczędności narzucanych przez Zarząd PGE S.A.

Ponadto Zarząd rozpatrzył wnioski o zapomogi oraz podjął decyzje o przyjęciu nowych członków.

 

 

Zmieniony ( 23.11.2015. )
 
Liście lecą...czyli komentarz nie polityczny..
Autor: Andrzej Nalepa   
16.11.2015.

Połowa listopada, jesienna, dżdżysta pogoda i coraz dłuższe wieczory skłaniają do refleksji i przemyśleń.

Spadające z drzew ostatnie liście przypominają o przemijaniu i zmianach zarówno tych w przyrodzie jak i polityce.

Oto w mijającym tygodniu Rząd Pani Premier wywodzącej się z PO podał się do dymisji i  został zastąpiony przez Panią Premier z PiS. I choć pozostał niesmak po pożegnalnym wystąpieniu tej pierwszej, zastanawiamy się, co nam przyniesie przyszłość kreowana przez świeżo zaprzysiężony Rząd RP pod przewodnictwem Pani Beaty Szydło.

Oczekiwania są bardzo duże. I niekoniecznie odnoszą się tylko do tych zdeklarowanych w kampanii wyborczej.

Zdecydowany wzrost płac, dialog społeczny na szczeblu krajowym i zakładowym, likwidacja umów śmieciowych oraz zdecydowanie inny podział dochodu narodowego. Korzystać ze wzrostu gospodarczego mają  nie tylko wąskie grupy uprzywilejowanych, jak było dotychczas.

Nasza grupa zawodowa związana z energetyką oczekuje wyraźnej zmiany podejścia rządu do polityki klimatycznej narzucanej przez UE.

Interes narodowy wyraźnie powinien górować nad skłonnością polityków do postrzegania  interesów UE jako ważniejszych od polskich.

Niemożliwym wydaje się dalsza akceptacja sytuacji, że bez uwzględniania rodzimych złóż i zasobów będziemy godzić się, aby tańsza, bo subsydiowana energia z Niemiec wypierała rodzimą, która poprzez sztuczne regulacje będzie drożała i stawała się wręcz towarem luksusowym dla wielu polskich rodzin.

Nie może być też akceptowalna sytuacja przyjmowania emigrantów przy równoczesnym pozostawianiu naszych rodaków w rejonach zapalnych czy biednych. Priorytet powinien być oczywisty.

Powyższe pozostaje aktualne pomimo, iż moim zdaniem powód wywołania oraz takiego nagłośnienia problemu imigrantów jest zupełnie inny niż się pozornie wydaje.

Jedna z zasad manipulacji społeczeństwem polega na stwarzaniu zagrożenia a następnie pokazywania sposobu rozwiązania problemu. Na naszych oczach powstaje armia europejska, na razie pod nazwą europejskich służb ochrony granic.

Nie wątpię, że „Berlin” po słowach Tuska, aby Niemcy zwiększyły swoje zaangażowanie w ochronę granic UE zrobi to. Nastąpi następny krok w celu centralizacji władzy UE. A w myśl zasady, ile kasy tyle władzy, możemy przewidzieć, komu przypisana będzie rola dowodzącego a dla kogo rola mięsa armatniego i czyje interesy będą chronione przede wszystkim.

A to wszystko przy aplauzie zmanipulowanych, ale zadowolonych , że imigranci zostali zatrzymani na granicach!

Uczmy się niemieckiego…z pewnością się przyda i to nie tylko na saksach…

Zmieniony ( 16.11.2015. )
 
Czy uda się osiągnąć porozumienie?
Autor: Andrzej Nalepa   
09.11.2015.

ImageImageOd czerwca 2015 r Zarząd ZZPRC jest w sporze zbiorowym z Dyrekcją PGE GiEK S.A. Oddział Elektrownia Bełchatów.

Na ostatnim spotkaniu mediacyjnym przedstawiliśmy stronie Pracodawcy swoją propozycję zakończenia sporu. Przypomnijmy , że spór powstał z powodu żądań przestrzegania podpisanych porozumień oraz podpisania gwarancji zatrudnienia dla wszystkich pracowników elektrowni.

Ponieważ mediacje trwają, na razie trudno przewidzieć ich finał. Będziemy starali się jednak na bieżąco informować o ich postępie.

Czy i kiedy przeprowadzone zostanie referendum strajkowe Zarząd ZZPRC dyskutował będzie na posiedzeniu w dniu 20 listopada br.
Zarząd ZZPRC informuje na bieżąco o przebiegu mediacji pozostałe organizacje związkowe w Elektrowni Bełchatów uznając , że bliska współpraca zwiększa szanse na wspólny sukces.

Zmieniony ( 09.11.2015. )
 
Na rzecz dialogu w Grupie PGE
Autor: Andrzej Nalepa   
03.11.2015.

ImagePomimo zmniejszonej aktywności informacyjnej Zarząd ZZPRC prowadził i prowadzi szereg działań, z których część zakończyła się podpisaniem stosownych porozumień..

W ostatnim czasie przedstawiciele związków zawodowych Porozumienia   „MIEDZA” podpisali z Zarządem PGE GiEK S.A. „POROZUMIENIE W SPRAWIE PROWADZENIA DIALOGU SPOŁECZNEGO POMIĘDZY PGE GIEK S.A. I STRONĄ PRACODAWCÓW A POROZUMIENIEM ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH POLSKIEJ GRUPY ENERGETYCZNEJ "MIEDZA”.

Dzięki temu, usankcjonowane zostało istnienie nowego podmiotu, który stał się pełnoprawnym uczestnikiem dialogu społecznego w Grupie  PGE GiEK.

Zmieniony ( 17.11.2015. )
 
Wrze w polskiej energetyce
Autor: Andrzej Nalepa   
22.08.2015.

Działania rządu PO i PSL mogą za chwilę pogrążyć polską energetykę. Obciążenie dodatkowymi kosztami ratowania nierentownych kopalni węgla kamiennego, może doprowadzić już za rok do utraty wiarygodności kredytowej przez spółki energetyczne.

A co z inwestycjami ? Co z pracownikami branży energetycznej?

Niestety, dla tonącego Rządu rok to wieczność, dziś liczą się tylko najbliższe miesiące  do wyborów. Żadnej strategii, żadnej taktyki, jedynie walka o przetrwanie. Polska to drugi albo nawet trzeci plan- wiadomo, według ministra z tego ugrupowania, „Polski już nie ma, jedynie d.pa i kamieni kupa…”

W ostatnim czasie przewidując problemy związki zawodowe w energetyce grożą strajkami oraz żądają spotkań z Ministrem Skarbu Państwa.

To nie polityka , nie nadchodzące wybory są tego przyczyną , To nieodpowiedzialne decyzje rządu i wywołane tymi decyzjami obawy o byt setek tysięcy rodzin polskich energetyków i górników zmuszają do zdecydowanych działań praktycznie całą branżę.

Ostatnie tygodnie objawiły skrzętnie ukrywany przez rządzących problem braku bezpieczeństwa energetycznego. W takiej sytuacji konflikt z całą pewnościa nie wróży nic dobrego.

Lekceważenie problemu oraz próby ignorowania Strony Społecznej w energetyce możą być swoistym gwoździem do trumny dla obecnej ekipy rządzącej w Polsce.

Zmieniony ( 22.08.2015. )
 
Wątpliwa satysfakcja...
Autor: Andrzej Nalepa   
20.08.2015.

ImageZadzwonił telefon. Odebrałem. Miły kobiecy głos zapytał czy poświęcę  chwilę czasu aby odpowiedzieć na kilka pytań. Zgodziłem się. Padły pytania o to jak bardzo ważne było dla mnie załatwienie problemów z logowaniem sie do systemu informatycznego ? jaki jest stopień mojej satysfakcji z wykonanej usługi? oraz jak oceniam fachowość wykonawcy? Odpowiedziałem.

Pani , która przedstawiła się jako pracownik Millward Brown (1) poinformowała mnie jeszcze o możliwej nagrodzie dla co 50 uczestnika programu badania satysfakcji klienta fundowanej przez PGE.

Zakończyliśmy rozmowę.

Wszystko byłoby super gdyby nie to, że PGE Systemy jest spółką zależną PGE S.A.  

Można mieć duże wątpliwości co do sensu  zlecania firmie zewnętrznej badania satysfakcji  klienta – bo pieniądz wypływa z korporacji  i możliwości wykorzystania takiego badania budzą wątpliwości. Ciekawe czy Millward Brown będzie przeprowadzała badania opinii publicznej w związku z wyborami parlamentarnymi.  Jeśli tak,  to już zupełnie inna historia.

Proponujemy przeprowadzenie satysfakcji pracowników z otrzymywanych wynagrodzeń – może to być badanie wielce pouczające dla Zarządu PGE…

(1)   Millward Brown istnieje od 1990 roku. Rozwój zasobów intelektualnych i logistycznych instytutu zapewnił mu pozycję lidera badań rynku i opinii w Polsce i na całym obszarze Europy Środkowej i Wschodniej.


Zmieniony ( 20.08.2015. )
 
Rząd wpędzi w kłopoty sektor energetyczny?
Autor: Andrzej Nalepa   
18.08.2015.

ImageWedług anonsów prasowych Rada nadzorcza PGE zbierze się w najbliższy czwartek. Czy dojdzie do zmian personalnych w zarządzie spółki?

Wydaje się, że podobnie jak w Tauronie  istnieją poważne różnice zdań między zarządem a Ministerstwem Skarbu Państwa dotyczące angażowania się PGE w Nową Kompanię Węglową.

PGE miałaby wziąć na siebie największy ciężar tego przedsięwzięcia. Takie rozwiązanie budzi ponoć opór w zarządzie energetycznej spółki.

Wygląda na to , że szybkimi krokami zbliżamy się do awantury w PGE. Rząd zamiast rozwiązywać problemy, dla doraźnych potrzeb wyborczych ryzykuje wpędzeniem w tarapaty całego sektora energetycznego. Nie dość , że w okresie ostatnich 8 lat doprowadził do utraty bezpieczeństwa energetycznego, to jeszcze na odchodnym może doprowadzić do załamania finansów spółek energetycznych.

Wygląda na to, że za chwilę cały sektor energetyczny obciążony politycznymi kosztami popadnie w kłopoty finansowe. Grozi potężny konflikt społeczny wywołany politycznymi decyzjami Rządu PO i PSL. Destabilizacja sektora to zagrożenie dla setek tysięcy energetyków i ich rodzin.

Z cała pewnością czas przypomnieć Ministrowi , że nie tylko w Górnictwie węgla kamiennego funkcjonują silne związki zawodowe.

O tym jak ważna jest branża energetyczna  mogliśmy przekonać się kilka dni temu, gdy w Polsce po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat dzięki polityce PO i PSL ogłaszano przerwy w dostawie energii elektrycznej..

Zmieniony ( 18.08.2015. )
 
Ograniczenia przesyłu energii 10 sierpnia 2015r
Autor: Andrzej Nalepa   
10.08.2015.

Tak, tak proszę Państwa to nie żart, ani archiwalne informacje z lat 70. i 80. Dzięki zaniedbaniom rządzących przez ostatnich 8 lat strategów ocieramy się o blackout. Problem już jest a może być dużo większy!

Z powodu upałów od godziny 10 w poniedziałek będzie obowiązywał 20-sty stopień zasilania - poinformowały Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Co to oznacza?

Oto komunikat PSE w tej sprawie:

"Operator systemu przesyłowego elektroenergetycznego Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. ogłasza dla obszaru całego kraju od godziny 10.00 dnia 10.08.2015 do godziny 17.00 dnia 10.08.2015 stopień zasilania 20 oraz od godziny 17.00 dnia 10.08.2015 do godziny 22.00 dnia 10.08.2015 stopień zasilania 19 i przewiduje od godziny 22.00 dnia 10.08.2015 do godziny 10.00 dnia 11.08.2015 stopień zasilania 11"
20-ty stopień zasilania oznacza ograniczenie przesyłu energii na terenie całego kraju.

- W wyniku upałów prawdopodobnie doszło do przeciążenia linii energetycznych. Linie te mają dopuszczalną temperaturę pracy i częściowo trzeba je będzie wyłączyć. PSE mają określone procedury postępowania w tych sprawach - powiedział Interii dr inż. Stanisław Maziarz z Instytutu Energetyki. (1)

"Nie jesteśmy w stanie wytworzyć odpowiednich ilości energii" - wyjaśnił w rozmowie z TVP Info Andrzej Sikora, prezes zarządu Instytutu Studiów Energetycznych.(1)

Jak widać mszczą się błędy polityki energetycznej ekipy rządzącej polską od 8 lat. Doprowadzono do sytuacji, że nie opłacają się inwestycje w tradycyjne (węglowe” jednostki wytwórcze) zaś dotowana energia z OZE nie dość, żę droga to jeszcze nie zawsze dostępna, a atomowa spółka nie potrafiła nawet pomimo wydawania horrendalnych środków (prasa podawała, że może to być nawet 180mln) dobrze zabezpieczyć wewnętrznych dokumentów, nie mówiąc o widocznym postępie prac zbliżających nas do wybudowania elektrowni atomowej.

Humorystycznie może wyglądać zestawienie informacji o tym że, Greenpeace ujawniło tajny dokument ws. budowy elektrowni atomowej z nagłym przyspieszeniem w sprawie przygotowań do przetargu jaki kiedyś być może rozpisze spółka PGE EJ 1. (Spółka zależna PGE) Tyle , że atomówka to odległa i niepewna pieśń przyszłości a problemy z pokryciem zapotrzebowania na energię mamy realne już dziś.

Póki co może zabraknąć prądu ale za to pojawia się szansa na… wyż demograficzny.  Może to jest ta tajna strategia…

(1 )Źródło wnp.pl

Zmieniony ( 21.12.2016. )
 
40 lat minęło jak jeden dzień...
Autor: Andrzej Nalepa   
26.07.2015.

ImageElektrownia Bełchatów obchodzi 40-lecie swojego  istnienia. Ciągle modernizowana i rozwijana jest dziś podstawowym aktywem w Grupie PGE  oraz największym producentem najtańszej energii elektrycznej w Polsce.  Elektrownia to oczywiście maszyny i urządzenia ale przede wszystkim  ludzie.

Doświadczenie i zaangażowanie Pracowników , którzy niejednokrotnie związani są z Elektrownią od początku swojej kariery zawodowej procentuje niską awaryjnością i planowym wykonywaniem zadań.

Nasi szefowie każdego szczebla,  często przy różnych okazjach lubią podkreślać , że ich najcenniejszym aktywem są właśnie Pracownicy.

W związku z tym ,że dzień Energetyka i uroczystości  40-lecia będą miały miejsce w połowie sierpnia z odpowiednim wyprzedzeniem zwróciliśmy się do Dyrekcji , powiadamiając przy tym Zarządy PGE S.A. oraz PGE GiEK S.A. o wypłacenie skromnej nagrody z tej okazji. Jej wysokość dla około 3000 Pracowników, często ze stażem kilkudziesięcioletnim, byłaby w zasadzie niewiele wyższa niż odprawa dla ekipy byłego Prezesa PGE  Kiliana, który szefował PGE przez 1,5 roku. Przypomnijmy że wg.  anonsów prasowych było to ok. 7mln.

Jak widać dla "czapy" pieniądze są zawsze i w dowolnej wysokości .

Pracownicy otrzymują od Szefa PGE GiEK S.A. oraz Dyrektora Elektrowni  list gratulacyjny z okazji okrągłego jubileuszu. Z pewnością to miłe podkreślenie uznania dla naszego wkładu  pracy i codziennego zaangażowania w działanie tego wielkiego gospodarczego organizmu.

Z tym większym rozczarowaniem oglądamy wydruki swoich miesięcznych wynagrodzeń nie dostrzegając tam ani złotówki więcej ponad obligatoryjne składniki wypłat.

Nie wiemy, co spowodowało taki stan rzeczy. Być może urlop Prezesa, być może złe rozeznanie oczekiwań Pracowników, bo z całą pewnością nie brak środków. Akurat tych w PGE nie brakuje, co widać po prowadzonym z iście bizantyjskim rozmachem  sponsoringu czy ilości środków jakie pochłania atomowa spółka PGE.

Zmieniony ( 07.08.2015. )
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 61 - 90 z 1002